Local

Past essay contest winners

Palmetto Youth CenterMartin Luther King, Jr. Speech & Essay Contest Winners

2008 High School WinnersFirst Place Dyrren Barber Manatee High School (12th)Second Place Jailsa Dawes Manatee High School (12th)Third Place Kaydia Martin Palmetto High School (12th)Honorable Mention Mariana Barboza Palmetto High School (9th)

2008 Middle School WinnersFirst Place Marena Taylor Johnson Middle School (8th)Second Place Shakeria McNear Buffalo Creek Middle School (8th)Third Place Michael Shekari Harllee Middle School (6th)Honorable Mention Hannah Fossum Harllee High School (6th)

2007 High School WinnersFirst Place Drexler James Manatee High School (10th)Second Place Erin Morse Southeast High School (11th)Third Place Jerrica Long Braden River High School (10th)

2007 Middle School WinnersFirst Place Alex Benishek Lincoln Middle School (6th)Second Place Amanda Gorgy Lincoln Middle School (6th)Third Place Michelle Della Costa Lincoln Middle School (6th)

2006 High School WinnersFirst Place Typhani Butler Palmetto High School (12th)Second Place Takila Hayes Palmetto High School (12th)

2006 Middle School WinnersFirst Place Thomas Papa Lincoln Middle School (6th)Second Place Adam Burgess Lincoln Middle School (6th)Third Place Katelyn Goforth Lincoln Middle School (6th)Honorable Mention Shakeria McNear Lincoln Middle School (6th)

2005 High School WinnersFirst Place Matthew Vestrand Lakewood Ranch High School (12th)Second Place Cornelius Baskin Southeast High School (12th)

2005 Middle School WinnersFirst Place Armen Byrd Lincoln Middle School (8th)Second Place Ayeh Saleh Lincoln Middle School (7th)Third Place Elizabeth Scott Haile Middle School (8th)Honorable Mention Brandon Miranda Haile Middle School (6th)

2004 High School WinnerFirst Place Paul Watkins Bayshore High School (12th)

2004 Middle School WinnersFirst Place Rhyana Sheppard Haile Middle School (8th)Second Place Krista Wells Braden River Middle School (8th)Third Place Jennifer Wedebrock Braden River Middle School (8th)Honorable Mention Niko Pifferetti Sugg Middle School (8th)

2003 Middle School WinnersFirst Place Arianna Green Lincoln Middle School (6th)Second Place Renee Keisacker King Middle School (8th)Third Place Victoria Leonard Haile Middle School (7th)Third Place Mikhail Scott Bradenton Christian (7th)Honorable Mention Julie Nelson King Middle School (8th)

2002 Middle School WinnersFirst Place Angelica Vickers Harllee Middle School (7th)Second Place Brianna Bloesma Haile Middle School (7th)Third Place Tim McKenna Haile Middle School (7th)

  Comments