Journalism Next: Manatee School for the Arts students learn from car costs

Special to the HeraldApril 22, 2013 

Gas costs money!

Aside from jets, boats and heavy machinery, a big thing that involves gas is, of course, vehicles.

When the word "vehicle" comes up, there can be many things associated with it. My first thought is teenagers. Every teenager dreams of the day that they get their license and a car, but what's the price?

The price, on average, is a hefty $3.93 per gallon.

The question is: Where do these teenagers get this money to fill their gas tanks? And how does it affect their daily life?

We all know times are hard. Not having a job or having any source of income can make things even harder.

Wanting a car and needing gas has forced many teenagers to do things such as get a job and work independently.

I am one of those teenagers.

Recently, I had to get a job in order to finance a car and pay for gas. Going to college soon, especially because it is a distance away, resulted in me needing to buy a car, which then results in the need for money to pay for it and associated expenses such as insurance, gas and maintenance.

Even after the paychecks, the money still catches up with you though, according to Rachel Judy, a senior student driver.

"All the money I make from work goes right to gas or insurance," Judy said.

"Sometimes, I have a good week and I have some extra spending money. Sometimes, I have no money left over at all!"

When you work only 20 to 25 hours a week, like most high school students do, all the money you make goes togas and insurance.

By the end of the week, you have

absolutely no spending money left.

So how does this correlate to the country?

Well, as of right now, gas prices are on a rise due to struggling economic conditions.

When students gofrom paying around $3.50 per gallon to more than $4 a gallon, it puts a serious dent in their bank accounts.

Mikayla Fry, a senior at Manatee School for the Arts and a truck owner, talks about the difference between filling up a car and a truck.

"It costs around $125every three weeks for me to fill up my tank. I drive back and forth from work and school every day and occasionally hang out with my friends."

Owning a diesel truck will hike up the price,but even then, throwing out that much money a week is not exactly an easy choice.

However, is there ever an easy choice?

The answer is no.

As we grow up, we are learning how to spend our money wisely and budget like adults.

Even though we may not appreciate the current gas prices, they could benefit us later in teaching teenagers the value of the dollar.

Bradenton Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service