Manatee County ballot roundup

HERALD STAFF REPORTOctober 8, 2012 

Manatee County candidates who will appear on the Nov. 6 general election ballot include:

Cedar Hammock Fire District Seat 3: incumbent Dee Bennett and challenger Edward Stanley.

Cedar Hammock Fire District Seat 5: incumbent Stephen Litschauer and challenger Emil Plichta

Clerk of Circuit Court: incumbent R. B. "Chips" Shore and write-in challenger Annamarie Riethmiller

County Commission District 1: Republican incumbent Larry Bustle and Democratic challenger Corie M. Holmes

County Commission District 5: Republican Vanessa Baugh and Democrat James T. Golden

County Commission District 7 (at-large): RepublicanBetsy Benac and write-in candidate Thomas Dell

East Manatee Fire District Seat 4: incumbent James D. Bon Ami and challenger Alison Breiter Center

North River Fire District Seat 6: incumbent Bebo Smith and challenger Scott R. Smith

Parrish Fire District Seat 1: incumbent Sawyer L. Ramsey and challenger David Agee

Parrish Fire District Seat 2: incumbent Edward G. Chitty and challenger Caleb J, Hynson

School Board District 3: Dave "Watchdog" Miner and Robert Moates

Southern Manatee Fire District Seat 2: incumbent Robert A. Kulchar Jr., and challengers Daniel J. Center and John Robert Howell

Southern Manatee Fire District Seat 4: incumbent John J. Barry III and challenger James J. Cena

Supervisor of Elections: Republican Michael S. Bennett, Democrat Charles N. Williams Jr., and write-in Rodney "Smokey" Smithley.

Municipal and special district candidates who will appear on the general election ballot include:

Bradenton mayor: incumbent Wayne Poston and challengers Marianne Barnebey and Richard C. O'Brien

Bradenton Ward 2: Gene Brown, George E. Mendez, and Binnie N. Williams

Greyhawk Landing CDD Seat 2: incumbent Michael P. Plaia and challenger John A. DiPalma

Heritage Harbour South CDD Seat 1: Richard D. Lane and Philip J. Martinetti

Heritage Harbour South CDD Seat 2: Barbara B. Aulenbach and Michelle Patterson

Holmes Beach mayor: incumbent Rich Bohnenberger and challenger Carmel Monti

Holmes Beach commission: incumbents Sandy Haas-Martens and John A. Monetti, and challengers Marvin Grossman and Judy Holmes Titsworth

Lakewood Ranch CDD 2 Seat 1: Michael L. Finney and Jerry M. Twiggs

Lakewood Ranch CDD 5 Seat 4: incumbent Thomas E. Leavey and challenger Edward (Ned) Richardson

Palmetto Ward 1: incumbent Charles B. Smith and challenger Carolyn L. Higdon

Palmetto at large Seat 1: Jonathan L. Davis and Eric F. Gilbert

Tara CDD Seat 4: incumbent Darby Connor and challenger Michael C. Dyer

Waterlefe CDD Seat 2: incumbent Mark A. Kalish and challenger Richard G. Donoghue

Waterlefe CDD Seat 4: Gary J. Corson and Christopher P. Hogan

Bradenton Herald is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service